Avo Anthurium

Bu yazım aslında gelen sorularla ilgili olarak ortaya çıktı. Yani herhangi bir firmanın tanıtımını yapmak gibi bir amacım yoktu. Kısaca Avo antoryumları farklı bir tür değildir. Öyle sanmamalısınız. Bildiğimiz Anthurium andreanum türünden olup Hollandalı özel bir firmanın geliştirdiği özel antoryum çeşitleridir. Diğerlerinden pek farkları yok. Aynı bakımı gerektirirler.

‘AVO Anthurium Vogels bv’ firmasının melezleme çalışmalarıyla geliştirdiği özel hibrit antoryumlar kesme çiçekçiliğe uygun (seralarda yetiştirilecek) ve evler için saksılık olarak iki temel guruba ayrılır. Bunlar da kendi aralarında çeşitlere ayrılıyor.
— Avo antoryum çeşitlerinin patent vesaire hakları var. Başkaları izinsiz ticari üretim yapamaz.

Sattıkları yavru antoryumların büyüyüp çiçeklenmeleri ne kadar zaman alıyor?
Yani kesme çiçekçilik amacıyla seranızda büyütüp vazoluk çiçekler elde etmek için ne kadar boyda yavru AVO antoryum alırsanız kaç ay sonra çiçeklenmeye başlayacaktır, rakamlar onu gösteriyor.
3 – 5 cm (serçe parmağı kadar yavru antoryumlar)… 13 ay sonra.
8 – 15 cm (el kadar)… 10 ay sonra.
20 – 30 cm… 4 ay sonra. (şaşırmamalı, bunlar kesme çiçekçilikte kullanılan büyük antoryumlar).
30 – 40 cm… 1 ay sonra.
AVO antoryumlarının kesme çiçekçilik için olan çeşitleri seralarda metrekareye 14 antoryum gelecek şekilde dikiliyor. Yıllık toplam çiçek verimleri metrekarede (yılda) 85 ile 91 arasında değişiyormuş. Bir yılda 1 m² alandan o kadar verim. Az, çünkü gelişim yavaş. Bir dal 2 ayda 1 çiçek veriyorsa öp de başına koy. Avo antoryumlarının verimi az, yalnız çiçek kaliteleri süper. 90’ı 14’e bölersek tek bir kök antoryum 1 yılda 6 veya 7 tane çiçek açıyor demektir. Benim evimdeki kışın soğuktan tir tir titreyen antoryumlarımın hızı ile aynı. :) Yani sera şartlarına göre bence onlar yavaş. AVO çiçek kalitesine önem veriyor. Hıza değil. Geliştirdikleri özel hibritler gerçekten özel, güzel antoryumlar.

Avo Anthurium - Jeanet çeşidi.

Avo Anthurium – Jeanet çeşidi.

AVO evlik saksı antoryumları ise..
Saksılarda ev çiçeği olarak geliştirdikleri küçük yapılı çeşitlerinin yaprakları küçük ve orta boy, çiçekleri diğer ev antoryumlarına göre daha iri.

Antoryumları pahalı buluyoruz ama pahalı olmaları normal. Üretimleri zor, büyümeleri de epeyce zaman alıyor. İlkbaharda tohumu ekilip yaz ortasında hasatı yapılan sebzeler gibi kolayca gelişmiyorlar. Tam gelişmiş bir antoryum (20cm çapındaki saksıda birkaç kök bir arada, boyu 40cm kadar) çiçekli halde 30 lira ucuz bile sayılır. O hale gelebilmeleri 1 yılı alıyorsa, onca zamanda sera masraflarını düşünün. Sonra bize gelene kadarki el değişimleri, nakliye vesaire masrafları var.

Çiçek açabilecek kadar büyümelerinin aldığı zaman ve buna bağlı olarak çiçek irilikleri de değişir. Antoryumlar yavaş büyüyor. Özel seralarda bile tam bir güzelleşme ortalama 1 yıl istiyor. Benim bir arkadaştan aldığım kibrit çöpü kadar bir yavru antoryum ev şartlarında (biz evde kışın hiçbir ısıtıcı kullanmayız) ancak iki yılda göz alıcı güzelliğe gelebildi.

rss
Tarih: 10 11 2012
Üst kategori: Haberler
Alt kategori: |

'Avo Anthurium' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Filiz, İstanbul says:

    … …
    ***
    Ne yapmanız gerekiyor, antoryum sayfasından okuyabilirsiniz: http://www.bitkivecicek.com/antoryum-ev-ici-en-guzel-cicek-acan-sus-bitkisi


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.