Yumurta bitsavar mı?

Çocukluğumdan hatırlıyorum. O zamanın yaşlı insanları evlerde yetiştirdikleri çiçeklerin saksılarına ince bir değnek dikip tepelerine içi boş yumurta koyarlardı.

Çok eski bir gelenek. İlk kullanış amacı neydi bilmiyorum ama zamanla yumurtaların nazar boncuğu gibi kullanıldığına inanılmış. Peki acaba öyle miydi? Yoksa bitki bitlerini def edici etkisi mi var?

Osmanlı hatırası camilerde kocaman devekuşu yumurtaları görebilirsiniz. Süs için değilmiş. Örümcekler camide barınamasın, duvarlara ağ örmesin diye camilerde devekuşu yumurtası bulundururlarmış. Gerçekten işe yarıyormuş. Etkisi şimdiye kadar devam ediyor, o camilerde örümcek olmuyor.

Belki çiçeklerde tavuk yumurtası çocukluğumdaki yaşlı insanların yaptığı gibi içi boşaltılmış olarak aynı işi görebilir. Denemek lazım. Bizim salonda bitki bitlerinin eksik olmadığı, yoğun bir şekilde çoğaldıkları bitki fil kulağı. Onda denemeye başladım. İnşallah işe yarar.

Fil kulağı Çiçeklere yumurta kabuğu

Fotoğrafta gördüğünüz gibi henüz minicik yavru olan filkulağının yanında yumurtalar çok küçük kaldı. Gelecek yıl buna deve kuşu yumurtası gerekecek galiba. :) Bu filkulağının yaprakları 102 ekran plazma televizyon ekranı kadar büyük oluyor (bak »). Bendeki henüz minik yavru. Bunlar ilk yapraklar. Şimdiden kocaman. Çok da hızlı büyüyor. Seneye bakalım ne yapacağım. Ama inşallah güneyde bir sahil köyüne taşınma planım var. O zaman filkulağımı bahçeye dikerim.

Yumurta kabukları bitleri savmasa bile güzel görünüyor. Diğerlerine de birer yumurta koysam iyi olur. Kim bilir belki işe yarar da bit mit olmaz bir daha..

rss
Tarih: 05 08 2012
Üst kategori: Püf Noktaları
Alt kategori:

'Yumurta bitsavar mı?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Seher, Adana says:

  Yıllar önce rahmetli annem de yumurta kabuğunu bitkilerine herhangi bir dalına bırakırdı. Ben de merak ettiğimden sorduğumda kızım bit böcek gelmez bitkilere zarar vermez derdi. Dediği doğruydu hiç bir bitkisi bitlenmez böceklenmezdi.
  ***
  Seher Hanım bu değerli bilgi için çok teşekkür ediyorum. Ben camilerdeki devekuşu yumurtalarının kullanım amacından hareketle eski yaşlıların çiçeklere yumurta kabuğu koymasında benzer bir hikmet olduğunu tahmin edip bu sayfayı hazırlamıştım. Ama şimdi sizin anlattığınıza göre kesin doğruymuş. Verdiğiniz bilgi çok makbule geçti. Tekrar teşekkür ederim. Bundan sonra annanemin yaptığı gibi çiçeklere içi boş yumurta kabukları taşıyan değnekler dikip dururum artık. :)

 2. Filiz, Aydın says:

  Seher hanım bu değerli paylaşımınız için ben de çok teşekkür ediyorum. Benim de rahmetli annem aynı şeyi yapardı. Ama sebebini bilmiyorum. Ben de yapacağım:)

 3. Seher, Adana says:

  Filiz hanım rica ederim bir bilgi verebildiysem ne mutlu bana. dediğim gibi böceklenmeyi önlüyor. yapın daha sora sonuçlarını yine burada paylaşırız.

 4. Elif, Elazığ says:

  Merhaba merakımı mazur görün lütfen yumurtanın çiğ ya da pişmiş olmasının bir önemi var mı? Bitler fena halde çiçeklerimin canını oluyor acilen yapsam iyi olacak.
  ***
  Siz öncelikle ilaç kullanmalısınız. Yumurta kabuklarını bitleri temizledikten sonra bir daha olmasın diye tedbir amaçlı kullanın. Bence çiğ veya pişmiş farketmez. Henüz yeni deniyorum sonuçlarıni bilmiyorum.
  Şu sayfada iki ayrı ilaç var birini uygulayın: http://www.bitkivecicek.com/bitki-bitlerini-hafife-almamaliyiz

 5. Mustafa, Sakarya says:

  Ben bu konuda su tavsiyede bulunsam, memlekette yengem kaynamiş yumurta kabuklarini saksı hazırlarken toprağına katardi. hem bitki gölge yerde kalsa dahi canlı olurdu, hem de ne böcek ne bit olurdu. öneririm hiç bir etkisi olmasa dahi hiç değilse bitkiler için en doğal kalsiyum desteği.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.